hkucuk

Nezle ve Nezle Adam

March 28, 2012 • ☕️ 1 dk okuma • 🏷 edebiyat


Ne illet bir şeydir nezle. Herhangi bir şekilde yakalandıktan sonra ellerimizde kağıt mendillerle gezmeye başlarız. Uzun bir süre devam eder bu. Öğrenciysek, kendi işimizi yapıyorsak ya da izin alması kolay olan bir işte çalışıyorsak tek derdimiz nezle ile mücadele etmek için işi gücü bırakıp kalabiliriz evimizde. Ohh rahat, sıcak evimiz de yatar, musluk olan burnumuzun civataları düzelene kadar yapmayız bir şey. Bu şekilde “nezle-adam” olmuş sayılmayız. Nezle olan adam/kadın ile nezle adam farklı şeylerdir.

Elbette her insan gibi şairler de zaman zaman nezle olmuş, olmakla kalmayıp nezleyi şiirlerinde misafir etmişlerdir. Şair A. Kadir bir dizesi ile her burnumu silişimde çıkardığım seste bir aşk melodisi aramama sebep oldu. İşte o dizeler;

Ben burda kasvetli bir yerde olurum
Sen orda rüzgarlı bir yerde olursun
Ben burda öksürür nezle olurum
Sen orda öksürür nezle olursun
Nezleyi dizelerinde misafir eden bir diğer şair de Orhon Murat Arıburnu’dur.
Gani gönüllü Mustafa Bol verir,
herkes sever Lakin Macuun!..
diye bağırırken sesi sevilmez
Nezledir!..

Rengarenk tablasının arkasında “Macuun” diye bağıran seyyar satıcının sesi elbet kırıktır. Nezle olsa bile çocuklarının cep harçlıklarını toplamak, akşam sofrasına ekmek taşıyabilmek için hasta hasta adımlar durur sokakları, bir çok işçi kardeşi gibi… Bir çok kişi tek derdi nezleymiş gibi evinde kalıp hastalığı atlatmaya çalışırken kafasını cama çevirip de dışarıda, soğukta çalışan insanları görmez. Ama gören birisi vardır.

Bardaktan boşanan yağmurun altında
kablo çekiyor amele
bizimse odamız sıcak çay ibriği kaynıyor
bir derdimiz var: Nezle!

Dışarıya bakıpta soğukta, yağmurun altında çalışmak zorunda olan işçileri gözlemleyen kişi Oktay Rifat’dır. Tek derdimiz nezle olmasa bile öyle davranmaktan kendimizi alamamamız, ne komik bir şeydir.

Nezle olan kadın/adam, aynı zaman da “nezle-adam” olmuyor demiştik. Peki ama nedir bu “nezle-adam”? Bunun cevabını Nazım Hikmet’ten dinliyoruz.

“Nezleye benzeyen nezle-adam’lar vardır. Nezle-adam size yapacağı kötülüğü önceden bildirmeyecek, anlatmayacak kadar güçsüzdür, boysuz bossuzdur. Ancak onun bütün gücü, bütün boyu bosu buradadır. Nezle nasıl bir öksürükle, bir el sıkmasıyla yakanıza yapışırsa, nezle-adam da bir iki söz, ufacık bir yalanla yakanıza yapışır ve yapıştı mı bir, onun yumuşak, ıslak ellerinden kolay kolay kurtulamazsınız. Ne nezle olun, ne nezle-adam’larla arkadaş…”

Sunay AKIN - İstanbul’un Nazım Planı