hkucuk

Öğrenme Neden Teknolojideki En Önemli Beceridir?

August 6, 2020 • ☕️ 4 dk okuma • 🏷 yazılım, eğitim

Yazar tarafından şu dillere çevrildi: DeutschEnglishItaliano


En sevdiğim meme-lerden bir tanesi “I have no idea what I’m doing (tr: ne yaptığım hakkında hiçbir fikrim yok)” köpeğidir. Bilim deneyi yapmaya çalışan Golden Retriever’dan daha güzel bir rol model olabilir mi? :) Ne yaptığı hakkında hiçbir fikri olmaması umurunda mı? Elbette değil. Ne olursa olsun deniyor.

Golden Retriever

Bu meme-yi seviyorum. Arada bu köpeğe bakıp “Sen ve ben köpek, yeni zor bir şeyle mücadele ediyoruz.” diye düşünürüm. Ve her zaman yeni zor BİR ŞEY karşımda duruyor olur.

Neden Öğrenme Hakkında Daha Fazla Konuşmuyoruz?

Teknoloji endüstrisi öğrenme hakkında çok fazla konuşmuyor. Bu çok garip bir durum çünkü öğrenmek bizim en önemli becerimiz. Onsuz başarılı olmamız imkansız. Teknoloji muazzam, bilmemiz gereken çok farklı -şey- var ve hepsi inanılmaz bir hızla sürekli olarak değişiyor. Her gün yeni bir framework, yeni bir mimari, yeni bir araç çıkıyor ya da değişikliğe uğruyor. Birdenbire, yeni bir isimde yepyeni teknolojiler karşımıza çıkıyor ve biz sürekli olarak şu düşünceyle boğuşuyoruz: “Acaba bir duyuruyu mu kaçırdım? Bu yeni -şey- nereden çıktı?”

Yazılım dünyasında güncel kalmak demek sürekli olarak öğrenmekte olduğumuz anlamına gelir. İşimizi öğrenme olmadan yapamayız. Fakat nedense bu konu hakkında fazla konuşmuyoruz.

Instagram Hayatlarımız

Bu bir sorun. Bildiğimiz -şeyleri- nasıl bildiğimizi açıklamadığımızda, bu bilgileri elde etmenin de ne kadar çok çalışma gerektirdiğini kabul etmemiş oluyoruz. Bu durum sektördeki yeni insanlar için gerçekçi olmayan beklentiler yaratıyor. Etrafınızdaki herkes sihirli bir şekilde bir sürü -şey- biliyor gibi göründüğünde ve siz o -şeyleri- bilmiyorsanız, yeterince iyi değilmiş gibi hissedebilirsiniz. Orada olmamanız gerekiyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Photo by Hal Gatewood on Unsplash. Muhtemelen çektikleri ilk resim değildir, di mi? Photo by Duc Viet Hoang on Unsplash.

Bu tıpkı herkesin hayatının zahmetsiz, mükemmel göründüğü Instagram Problemi gibi bir durum. Güzel duran bir fotoğraftan önceki düzensizliği, zahmeti, doğru fotoğrafı bulana kadar çekilen diğer 20 fotoğrafı görmüyoruz. İnsanların bilgilerini kullandıklarını görüyoruz fakat elde edilen bilgiyi göstermiyoruz. İnanılmaz derecede mantıksız dökümantasyonları, yanlış yolları, ilk korkunç prototipleri, yayınlanmadan önce haftalarca var olan fikirleri göremiyoruz.

Yeni insanlara öğrenmenin yavaş, sinir bozucu ve bazen zor olabileceğini ama bunun gerçekten “normal” olduğunu söylemiyoruz.

Öğrenme 1 numaralı beceriyse, muhtemelen 2. ise kalıcılıktır. Ve maalesef bazı şeyler zaman alır.

Bu Yüzden Yüksek Sesle “Öğrenmeliyiz”

Geçenlerde yaptığımız bir konuşmada kıdemli mühendislere sahip olabilmemiz için birisinin aptalca soruları sorması gerektiğini söyledim.

  • “Bir dakika, bu kelime ne anlama geliyor?”
  • “Bu konuyu, ben 5 yaşındaymışım gibi açıklayabilir misin?”
  • “Bunu neden yapıyoruz?”
  • “Hangi sorunu çözmeye çalışıyoruz?”
  • “Böyle bir şey zaten yok mu?”

Bazen toplantılarda yanıtını zaten bildiğim ve diğer insanların çoğunun bilmediğinden emin olduğum soruları sorarı. Daha tecrübeli kişilerin bu tarz soruları sorması her zaman daha az korkutucudur. :)


Öğrenmeyi Öğrenmek

Öğrenme başlı başına bir beceridir. Uygulama anında ve kendiniz için neyin işe yaradığını anladıkça daha iyi hale geldiğiniz bir şeydir.

Örneğin; bir konuyla ilgili, başlangıç için “en iyi” yeri bulmaya çalışarak, öğrendiğim yeni konunun en önemli yönlerini seçmeye çalışıyordum. Keyfi bir makale okuyarak başlamanın konuyla ilgili bir Wikipedia sayfasını okumak kadar iyi olacağını düşünerek, anlamadığım bir şey seçtim ve bu konu hakkında okumaya devam ettim. Bunu bir kaç saat yapmaya devam edersem, neyin önemli olduğu konusunda aklımda bir resim oluşacağından emindim.

Photo by Hal Gatewood on Unsplash. “Herkesin söylediği gibi, X’deki bir monad, X’in endofunktörleri kategorisinde sadece bir monoiddir; ürün x, endofunktörlerin ve kimlik endofunktörü tarafından belirlenen birimin kompozisyonuyla değiştirilir. Anladım.” Photo by Hal Gatewood on Unsplash.

Çalıştığım konu sıkıcı ya da zor bir konuysa, onu ilgi çekici hale getirmek için az önce okuduğum her şeyi HEMEN kullanmam gerektiğini öğrendim (örneğin: bir blog yazısı ya da az önce öğrendiklerimi özetleyen bir blog yazısı yazmak gibi). Merak ettiğim, hakkında yazmak istediğim ya da birilerine öğretmek istediğim konularda okumak, araştırma yapmak için sonsuz bir sabra sahibim.

Kodlama alıştırmaları ve küçük projeler de aynı etkiye sahiptir. Teori sonsuza kadar öğrenilebilir fakat bilgiyi pekiştirmek ve kalıcı hale getirmek için onu bir projede kullanmak gibisi yoktur.

Her Şey Öğrenilebilir

Bence teknolojideki en önemli fark, her şeyin öğrenilebir olmasıdır. Gerçekten de her şeyin :) Bunlardan bazıları zor ve bilinmesi gereken çok fazla detay olabilir ama bunları öğrenmek sihirli bir dokunuşla mümkün olmaz. En kötü durumda, sadece biraz zaman alır.

Eğer tecrübesiz biriyseniz ve bilmediğiniz birçok şey varmış gibi geliyorsa kendinizi kötü hissetmeyin. Çünkü bu çok normal. Bilmeniz gereken çok -şey- var. Aşinalık zamanla oluşacak bir şey fakat bu da sonsuza kadar sürmeyecek. Yeni bir alana gireceksiniz ve tekrar ne yaptığınız konusunda hiçbir fikriniz olmayacak. Bir bilginin nasıl öğrenileceğini öğrenmeye devam ettiğiniz sürece yeni kavramlar her seferinde biraz daha hızlı anlaşılır olacaktır.

Eğer tecrübeli biriyseniz, lütfen öğrendiğinizi de gösterin. Kaynaklarınızı paylaşın, sorular sorun ve yeni bulduğunuz -şeyleri- insanlara anlatın. 1 numaralı becerinin öğrenmek olduğunu ve bunun çok zaman aldığını kabul edersek, sektörümüzü daha iyi bir hale getirebiliriz.