hkucuk

Ortadoğu'da Petrol Olmasaydı ABD'nin Orada Olanlarla Herhangi Bir İlgisi Olur Muydu?

August 14, 2020 • ☕️ 6 dk okuma • 🏷 politika, ortadoğu


Cevap kesinlikle EVET.

ABD’nin İsrail’i neden bu kadar çok desteklediğini hiç merak ettiniz mi?

II.Dünya Savaşı’ndan sonra, ABD kendisini Sovyetler Birliği ile bir çatışma içinde buldu. III.Dünya Savaşı’nın patlak verebileceğine dair ciddi inanç taşıyanlar az değildi ve bu inançlar üzerine birçok plan hazırlandı.

Amerika Birleşik Devletleri bu savaşa hazırlık yapmak için Kuzey Atlantic Antlaşması Örgütü veya kısaca NATO olarak bilinen bir Avrupa savunma örgütünü kurdu. Bununla birlikte, nato’nun müslüman versiyonu diyebileceğimiz Orta doğu Antlaşması Örgütü ya da çoğu tarihçinin dediği gibi Bağdat Paktı da kuruldu.

Sovyetler Birliği’nin bir zamanlar Orta Doğu ile sınırı olduğunu aşağıdaki harita aracılığıyla görebiliriz:

Sovyetler Birliği'nin Orta Doğu ile sınırı

Bundan dolayı ABD, Sovyetler Birliği ile bir savaş çıkarsa, iki yönden saldırı yapılabileceğine inanıyordu:

 • Avrupalılar Doğu Avrupaya saldırır.
 • Orta Doğulularda tıpkı Osmanlı İmparatorluğunun yaptığı gibi Kafkasya’ya saldırır.

Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği III.Dünya Savaşı’nın başladığını hayal edin. İran, Irak ve Türk askerleri Kafkasya bölgesine hızla saldırırken, Pakistan ya onları destekler ya da bunun yerine Orta Asya’yı işgal ederek Sovyetleri 3 ayrı işgali savuşturmaya zorlayabilir.

İşte bu ABD’nin 1950’lerde Arap yanlısı bir dış politikası olmasının sebebidir.

İsrailli tarihçi Avi Shlaim’in belirttiği gibi aslında ABD İsrail’e düşmandı. Hatta İsrail’in, Ürdün’ün Yahudi yerleşimleri için ilhak edilmesi önerisini dahi reddetti ve İsrail’i 1956’da Fransa ve İngiltere ile birlikte Mısır’ı işgal ettiği için kınadı.

Bunun nedeni, ABD’nin Arapların Amerika’yı dostları olarak görmesinin hayati önem taşıdığını düşünmesidir çünkü ABD’nin o zaman ki çıkarları basitti:

Sovyetler Birliğini yenmek.


Araplar ırkçılık kriziyle ABD’nin elini bozdular

ABD, Fransa ve İngiltere gibi beyaz bir millettir. Bunun sonucunda, ABD’nin Arap Dünyasına erişimi neo-sömürgecilik olarak algılandı ve doğrudan bir düşmanlık ve şiddet dalgasını beraberinde getirdi.

 • ABD, Ürdün’ü Bağdat Paktı’na sokmak için bir girişim başlattığında, Ürdünlüler (özellikle Batı Şeria’daki Filistinliler), Kral ABD’yi açıkça eleştirene ve Bağdat Paktı’nı reddedene kadar protesto ettiler ve ayaklandılar.
 • Iraklılar, 1958’de 14 Temmuz Devrimi‘nde ABD’nin kuklası oldukları için kraliyet ailelerini öldürecek kadar ileri gittiler.

Irak Başbakanı Nuri Said Irak Başbakanı Nuri Said bir zamanlar Amerika’nın Avrupa dışındaki en iyi arkadaşı olarak kabul ediliyordu. Iraklılar bu konuda ne düşündüklerini Said’i öldüresiye döverek ve cesedini yakarak gösterdiler.

 • Faslıların, Kralın ABD Ordusunun Krallığa girmesine izin vermesini protesto etmesinden sonra, ABD tarafından 1950’lerde bir müttefik olarak kabul edilen Fas bile, ABD’nin Nouasseur Hava Üssü‘nü terk etmesi gerektiğini bildirdi.

Fas

ABD ile İsrail uyumu, aşağıdaki koşullar dışındaki tüm koşullara uygun bir arkadaşlık olarak görüldü:

Bu, özellikle Arap dünyasının coğrafi konumu nedeniyle endişe vericidir.

Fas

Bu harita, Avrupa’nın hemen yanında, yani Arap dünyasında olan her şeyin Avrupa’yı etkileyeceği anlamına geliyor. Bu yüzden şunun gibi yorumlar korkunçtur:

Düpedüz düşman bir Arap lider olan Kaddafi’nin, AB’ye Afrikalıları Avrupa’ya akın etmeye teşvik edeceğini ve yılda 4 milyar dolar almazsa Libya’yı fırlatma rampası olarak kullanmalarına izin vereceğini söylemesi, Birleşik Devletler için hiç de ideal bir durum değildir.

Bunun Libya petrolüyle bir ilgisi yoktur. Yalnızca ABD, tıpkı AB gibi, bu tür tehditleri büyük bir sorun olarak görüyor.

Dolayısıyla, Orta Doğu’da petrol olmasa bile, Amerika Birleşik Devletleri’nin yine de bir çıkarı mutlaka olacaktır.

 • Rusya’nın artık Orta Doğu ile bir sınırı olmasa da (bugün Ermenistan ve Azerbaycan bağımsızdır), yine de Rusya’nın Avrupa’yı tehdit edecek müttefiklerinin olmamasını sağlamaya yardımcı oluyor.
 • Hiçbir Arap liderin ister askeri olarak (“Yarın Yunanistan’ı işgal edeceğiz!”), İster terörizm (örneğin İslamcı grupları finanse etmek) veya sadece Avrupa’yı yasa dışı göçmenlerle doldurmakla tehdit ederek, Avrupa’yı tehdit etmemesine yardımcı oluyor.
 • Ayrıca tabii ki ekonomik kaynaklarda var :)

ABD Irak’ı Siemens Anlaşmasını GE Lehine Bozmaya İkna Etti

Irak’ın 15 milyar dolarlık bir elektrik santrali anlaşması vardı. ABD, “müttefiki” Irak’ı, bu enerji santrallerini inşa etmek için Alman Siemens şirketini değil, Amerikan şirketi General Electric’i kullanmaya “teşvik etti” (Evet teşvik ;)). Böylece 15 milyar dolarlık Arap parası bir Amerikan şirketini zenginleştirmek ve Amerikalı işçileri işe almak için kullanılabilecek.

Veya CNN’in dediği gibi: GE, Irak’ta çok ihtiyaç duyulan bir galibiyet elde etti

Evet. General Electric o Irak ihalesini “kazandı”.

İşte bu.

Son cümle: Petrol Amerikan çıkarları için pek çok insanın inandığı kadar önemli değil.


Referanslar

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/NATO
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/Baghdad_Pact
 3. https://en.wikipedia.org/wiki/14_July_Revolution
 4. https://en.wikipedia.org/wiki/Nouasseur_Air_Base
 5. https://www.scmp.com/news/china/diplomacy-defence/article/2081869/chinese-drone-factory-saudi-arabia-first-middle-east
 6. https://www.mei.edu/publications/geopolitics-drive-russia-and-uae-closer
 7. https://www.reuters.com/article/us-iran-usa-khamenei/iran-urges-muslims-to-develop-sciences-to-shake-off-u-s-hegemony-idUSKCN1ID09X
 8. https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/africaandindianocean/libya/7973649/Gaddafi-Europe-will-turn-black-unless-EU-pays-Libya-4bn-a-year.html
 9. https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-10-17/u-s-persuades-iraq-to-quash-siemens-power-deal-in-favor-of-ge
 10. https://edition.cnn.com/2018/10/22/business/ge-iraq-power-siemens/index.html