hkucuk

Php de Anagram Şifreleme

December 19, 2011 • ☕️ 1 dk okuma • 🏷 bilgisayar, yazılım


Son zamanlarda kritografiye ilgi duymaya başladım. Okul, staj, iş, toplum gönüllüleri derken yazılımsal anlamda ilgi duyduğum farklı alanlar konusunda çalışma yapmak konusunda pek zamanım kalmasa da arada sırada zamanım oluyor :) Dünde böyle bir zaman ayırdım kendime ve edebiyatta bir sözcüğün harflerinin farklı dizilmesi ile yeni bir sözcük elde etme olarak bilinen anagram tekniğini kullanarak bir şifreleme scripti yazdım. Anagram tekniği hakkında bilgi almak için tıklayın.

Anagram ile bir metnin şifrelenmesi çok karmaşık olmayan bir algoritma ile sağlanabiliyor. PHP nin karakter işlemler için sağladığı fonksiyonları doğru yerlerde kullanarak, çok uzun olmayan bir kodlama ile şifreye ulaşabilirsiniz :) Ben scripti yaparken daha dinamik bir sistem olması düşüncesi ile Php’nin yanında Javascript(ajax) kullandım. Tek sayfa üzerinden işlemimizi halledebiliyoruz. Anagram Şifrele Kaynak Dosyaları: Anagram Şifreleme Kayank Kodları

NOT: Script i indirdiğiniz taktirde kodların açıklamalarını dosyanın içerisinde bulacağınız için tekrardan buradan açıklamak istemiyorum. Yararlı olması dileklerimle, kolay gelsin :)